Make your own free website on Tripod.com
 

Web faqja ende ne perpunim

                                     
   
BALLINA | FoTo | MUZIK | POEZI
   
                                     
   
 

POEZI

 
   
 

         loni_rock@hotmail.de

Syt e tu te gjelbert
flokt e tua te zeza
urime te qoft martesa
 
a e din sa te du
prej asaj dite qe
qe je martu mua
me harrove
 
por ti u martove
dashurin time
ti thjesht e shkaterrove
 
une kur te vdes ti mos
me loto vetem dy grusht dhe
mbi varrin tim lesho
 
mbi varrin tim tash
vendoset guri
ndersa ne dasmen
tende vendoset
flamuri
 
te gjith me shikojn
mua se si mbulon
gjaku te gjith te shikojn
ty se si te rrin duvaku
 
ne syt e familjes time
lotet skan me u shterr
se ma per mua kurr
sdo te ket pranver.....
 
 
 
 
Tė lutėm shko pa lot nė sy.--
te lutėm shko se sjam mė pėr ty.--
tė lutėm shko kokėn mos e kthe--
mos mė shiko mė se ti vet mė le.--
dashuria jonė u shua si dielli nė pėrėndim,
te lutem shko se mė ska kthim.
Edhe pak sa tė bjen errėsira
dhe q'do kujt i humb mėshira
NESE ME MBULOHET
TRUPI IM ME GJAK,
KUPTO zemer SE PER TY
JETA S'ME DHIMBET ASPAK
 
U nis djali ne gurbet me shku
e la te dashuren tuj vajtu
tu vajtu e dashura  ka mbet
per at djal qe ka shku ngurbet
ne gurbet paska shku leter te
dashures i paska qu disa fjal
ja paska shru a je xhall e dashur
a jet ke ndrru?
 
-Me fal se te dua shum
-Me fal se per ty derdhi lot si lum
-Me fal se aq shum po vuaj
-Me fal se mallin dot se shuaj
-Me fal qe zemren ta fala
-Me fal se prap nga ti u ndava
-Me fal se  te ndjeku pas
-Me fal se te deshta pa mas
-Me fal se te pres me shpres
-Me fal te lutem dua te vdes
-Me fal qe me rrjedhin kot lotet e mi
-Me fal se zemra ime slargohet nga ti?
 
Ate dit kur te behem nuse
Do te qaj me lot
Kur te me pyesin
Qfar ke do te them
Se te dashurin qe kisha
Sot ka hy ne dhe?
 
Me dor po shkruaj
Me zemer po vuaj
Pse je larg meje
Me le te vetmuar
Sa dit e merzitur
Sa nat e qet
Shkruaj zemres time
Se te don per jet?
 
 
Do te vi nje dit
do te vi ne menxhes
do ti mbylli syt
pran teje do te vdes
 
Dola ne vedin
Ku jemi takuar
Me kujtohet dita
Kur jemi njoftuar
 

Ok s'ka porblem, une do te jetoj vet 

u mesova me kete jete,

se jeta qenka shume e veshtire

e sidomos kur te thot e dashura "Lamtumire

Edhe nese hena

per ty nuk ndriqon

ndjeje afer zemren

qe per ty vajton

edhe nese lotet

nuk me ndalen per ty

do te vuaj per jete

qe e humba nje dashuri

Kur ta fali jeten

per ty do te vdes

ne boten tjeter

krahapur do te pres

 

 

Do te degjosh zerin

qe do tvjen nga varri

jam une ai e dashur

per ty me ka marre malli

 

Ku u humbe ku u trete

nje plage ne zemer

ti me mbete

vetem nje pike ne shpirtin tim

vetem nje plage qe s'ka sherim

 

burg me te rende

ne jete nuk ka

se nga e dashura

me u nda.

 

Mbi nje dete te qete po lundron nje flete

ne te ishte shkruar

"TE DUA PER JETE"

 

 

Ah sa nate e lumtur

Ah sa nate e qet

Gjithmon me kujtohesh

Nga ora 12

 

Dy zemra jemi

Nje shyrt e kemi

Me mire te vdes

Se pa ty te mbes

Edhe nese vdes

Ne ate bote te pres

 

 

Zemra me dridhet

sa here te kujtoj,

Mbeta i vetmuar,

kur nuk do te harroj

 

 

Dora me shkruan

Zemra me lendon,

me shkruaj e dashur

ne qoft se me Don!

 


 
 

      Ishim te lumtur
  kur te pash ne rrug
  me tjetrin per dore
  aq qudi me erdhi
  se si me harrove
  per nje koh te gjat
  ishim shum te lumtur
  nuk e mendova shpirt
  se ty te kam humbur
 
   po vdes per ty per ty
askush sdo ta kuptoj se ne
jeten tende ma nuk e gzistoj
nese une vdes jeto ti pa shpres
se kurr ma goja ime s,te thot
MIRMENXHES
 
   --- Do te vuaj---
Do te vuaj per tere jeten time
por ndoshta zoti nje dit dot na takoj
e tani ke harru qka te kam ba ,
e ti me ke lendu 100 her e 10.000
plag mi ke dhuru por une prat te du
e te pres se veq per ty do te vdes....
 
  ---Me mir te vdes---
Kjo zemer per ty shum po rreh
syt per ty shum po qajn se ste kam pran
dy zemra jemi nje shpirt e kemi me mir
te vdes se sa pa ty te mbes...
 
 
---Do te behem---
do te behem zog
qe ti te mos me njohesh
do te vi ne dasmen tende
kur ti te martohesh do ti bje
tupanit per lumturin tuaj
e une si i humbur per ty
po vuaj...
 
Ndoshta nje dit
do te me kerkosh
por se besoj set dot
me takosh se ti per mu
ke qen i huaj dashuria
jon moti ka mbaruar...
 
sa zemra i takova
as njė se pranova
kur ti mu afrove
maxhi me leshove
u mundova me ik
ti mdole mem prit
spata ku me shku
veq mu dashuru...
 
merre thiken shoqe
trupin tim coptoje
dhe varrin tim me
shkronja te arta ndertoje
nese smundesh ti
e bej edhe vet po me
dhimsen jeta se jam 14 vjet...
 
 
---Nese une vdes---
mos me thuaj mirdita
mos me thuaj sije
nese un vdes hudhma ni
grusht dhe varrin ma bej
ne oborr te shpis permbi
shkruje te kam dasht vet ty...
 

Kur te thon se kam nderruar jete

Mos u mundo per te me gjet gjeje

Nje arsyje dhe ngushelloje veten

Prej sot pa mue e kalofsh jeten

Ska me dhurata ska me lule

Se ne zemren time  thiken e ngule
 

LULES SE KEPUTUR

LULE E BUKUR MOJ LULEJA ME VESE
PSE ME JE KEPUTUR DHE LIDHUR ME BESE
SA HERE TE ENDERROJ NE SY TE SHIQOJE
DHE TE THEM DY FJALE
TE DUA TE DUA DERI SA TE JEM I GJALLE
ASGJE NE KETE BOTE S'PASKA
RENDESI MOJ LULE E KEPUTUR
KETO VARGJE JANE PER TY
SHUME KOHE DO TE BEHEN
SHUME KOHE DO TE SHKOJNE
EDHE PSE S'DO TE TE SHOHE
MENDJEN ME ZEMER GJITHMONE DO TA KUJTOJN
LAMTUMIRE MOJ LULE
PER SE FUNDIT HERE
EDHE NE KOPSHTIN TJETER KUJTOM NDONJEHERE
CDO GJE NGA KJO JETE MBETET KUJTIM
LAMTUMIRE,LAMTUMIRE ME LOTE NE SY O SHPIERTI IMI.

 

ZANI I ZEMRES

KAM LUTUR BYLBYLIN TE ME JAP KENGEN PER TY
NUK ME KENDOI....
KAM LUTUR POETIN TE ME JAP POEZINE PER TY
NUK KISHA SHKRUAR ASGJE....
KAM LUTUR DYELLIN TE JAP DRYTE PER TY
MA FALI SHIUN.....
KAM LUTUR HENEN TA ME JAP NJE RREZE PER TY
ME DHA TERRIN.....
O SA SHUME KAM LUTUR ASKUSH
ASGJE NUK ME DHA......
VETEM ZANI I ZEMRES
DY FJALE I KENDOJE
TE DUA...................

 

Nje mesazh prej teje po pres
>Kur do te me vije valle??
>U ndame nga jeta n'dy pjese
>S'harohet dashuria e pare

Kur takohemi e shihemi ne sy
me kujton dashurine per te cilen
dhe ke qare,
por pas kraheve fshin syte,sigurisht,
ne dashuri te gjithe jemi nga pak
genjeshtare

Se do me hysh ne zemer
kurre jo se mendova
te njoha thjeshte me emer
dhe emrin sta harrova
Se di sa te dua
se di sa me do
se di sa me njeh mua
se di sa te njoh
S'di asgje per ty
asgje sdua te di
te dua sic te shoh
te dua sic te njoh
Asgje sdua te di
cdo gje do bej per ty
qen mos te humbase kjo dashuri
mendova te rrime bashke te dy


        Poezi Dashurie

nje dit kur te zgjoesh mos laj syt me lot
se dikush tjeter do te tregoj se sjam
me ne ket bot,ti mos pyet si vdiqa
pyet si jetova,pyet si me shkuan
ditet qe pa ty i kalova

dy lule celin dy fruta qeshin
dy unaza nderrohen dy zemra
bashkohen fjal ka plot por nje
mjafton TE DUA FORT

Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet

 

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.

E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj

 

te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi

Dashuria fillon me nje shikim,
vazhdon me nje buzeqeshje,
zmadhohet me nje puthje,
dhe perfundon me dy pika lot.

Nje dite kur do zgjohesh
Mos laj syte me lot
Dikush do te tregoj
Se nuk jam me ne kete bote
Ne kalendarin tim
Veq dy data jane
Njena kur u pame
E tjetra kur u ndame

 

qka baj un pa ty kur ste kam pran
ishalla kerkush nuk mundohet te na ndan.
se sa shum un ty te dua
je shum i embel per mua

e kam pa ni ender
ti me tjeter femer
sy ne gjum me kan lotu
qka me ba qka me mendu

qysh shpirt ne ender me tradhtove
me le e shkove e me harrove

por kjo vetem ender asht kan
se syt kur i qela ty te kisha pran

isha e lumtur kur ne jet skam pas ksi gzim
te dua per jet o shpirti im

 

Nuk di pse po lind dielli
a thua pse o zot asht terru qielli
ni djal ma mori liria
tjetrin ma mori gurbeti


Gjithmon un me lot ne sy
nuk me duhet mua kjo liri
vendi that ka m'bet ne sofer
un e shkreta pa djemt e mi

Sa shum un kam qendru
po vajton nana e shkret
edhe sa kshtu me duru
pa e pa ni dit te bardh
un kam me vdek...


 

 
   
 

        
 
                nje nat te pash
                per ty mendova
                por nga zemra
                ime kurr ste harrova.
 
                mos qaj per lulet
                qe thahen por qaj
                per vitet e shkolles
                qe po ndahem.
 
                buzet ti fala
                zemren ta dhurova
                veq nje her gabova
                se te dashurova.
 
                nje zemer e vetmuar
                po pikon xhak
                prej mungeses
                tende po dixhet
                flak....
 
                anija lundron
                po ta sjell ni leter
                te tregoj e dashur
                se nuk dua tjeter.
 
               rinia u largua
               aspak pa u mendua
               edhe ti u largove
               edhe emrin ma harrove.
 
               vetmia e shkret
               dot mi mbyll syt
               kurr s,do te pranoj
               dashurin e dyt.
 
               te dua te dua
               te them te verteten
               nese asht nevoja
               per ty e jap jeten...
 
              vajto moj zemer
              edhe vetem vajto
              dashurin ja fala
              personit qe nuk
              me do.
 
              plumbin e doja
              thiken e duroja
              por ndarjen prej
              teje as qe e pranoja.
 
             sa veshtir qenka
             te jesh ne vetmi
             ta duash dikend
             e ai mos ta di.
 
           Jam duke i ruajtur
           ditet rinore kur
           me the te dua ne
           bankat shkollore
 
          kur te hysh ne kujtime
          merre foton time nese
          ke mall ke drejt me kall.
 
          mos lejo veten
          te rrish ne vetmi
          bukurija jote
          mahit  qdo njeri
 
          mos e urrej veten
          mos i bjer pishman
          e ke zgjedhur vajzen
          sipas qejfit tan.
 
          kur te vdes a dot vish
          ne kto kujtime te mi bish
          permbi varr  me mir lexu
          e une mbrenda me i vajtu
          qe prej teje mkan largu.
 
           a te kujtohet
           e dashur kur
           ishim ne takime
           afer njerit e tjetrit
           me lot e gezime....
 
 

Behu e sinqert

Zemren falma mua

Nese ti me don

Edhe une te dua

 

 

Dy pika loti qe pikojn

Mbi keta rreshta

Ta bejn me dije

Se sa shum te deshta.

 

 

Me zemer te thyer

I shkruaj kto rreshta

Vetem per ty loqk

Qe aq shum te deshta.

 

 

Le ta merr vesh bota

Se veq ty te dua

Le ta kuptoj gjith njerzia

Se veq ti je per mua.

 

 

Me ne fund lamtumir

Te uroj qdo te mir

Te uroj perzemersisht

Se te deshta seriozisht

 

 

Do te doja te behem lot

Te rrjedh ne faqet e tua

Qe ta kuptoj gjith bota

Qe veq ty te dua.

 

 

Nje dit zoti po mendonte

Diqka zemres time ti dhuronte

Te gjith engjujt rreth vetes mblodhi

Dhe per zemren time vetem ty te zgjodhi.

 

 

Ne shkoll te prita

Nuk me the mirdita

Rreth meje kalove

E nuk  me shikove.

 

Kur flet zemra ime

E tregon te verteten

Se nje djal per ty

Deshi ta jap jeten.

 

            jam teper e merzitur
           pse u njoftova me ty
           eshte gabimi i madh
           pse ta fala dashrin.
 
           nje pikthim kam ne zemer
           pse jam dashuruar
           por jam e re teper
           teper skam mendua me shum
 
           e di se teper kam gabuar
           pse nuk jam ulur te mendoj
           per nje djal qe e dashuroj
           e tash vetem po vajtoj me tregoni
        
           kuta gjej nje zgjidhje mandej
           lotet me tregojn e jo ato edhe
           me teper me perlotojn kaloi 1
           vit e as,gje nuk mendova
           vetem per se gabova...
 
 
           -Dashuria e hidhur-
            ne filim me thoshe
            te dua vetem ty
            nuk dashuroj tjeter te me
            mbuloj dheu i zi
         
            por nje dit stuhie
            me the lamtumir
            nuk me dhimset jeta
            vetem tisha pran teje
 
            e humbe premtimin
            besen qe ma dhe me tjetrin
            fillove dashuri te re
           
            a,sgje nuk na mbeti
            nga kjo dashuri
            vetem plag ne zemer
            e lot ne sy...
 
           Pran teje kur jam
           pran meje kur je
           po me rrjedhin lotet
           mos pyet pse
 
           po me rrjedhin lotet
           mos foto mos shiko
           nese me dridhet zeri
           mos thuaj jo
 
           pran meje kur te jesh
           ma fshij lotin tim
           po te deshti zemra
           merrem ne perqafim
 
           nese po me thua
           thuaj se kurr sesht von
           merrem merrem afer
           mbajum pergjithmon.
 
        -Ne vdeksha mos me vajtoni-
         
          ne vdeksha mos me vajtoni
          edhe pse jam semur
          mos ejani te me shikoni
          edhe ne enderr mos me endrroni
 
          edhe ne kujtime mos me kujtoni
          edhe ne kenge mos me kendoni
          se jeten ti ma more
          edhe te varri mua me qove
         
          dashurin ma shembe
          edhe yjet mi humbe
          edhe hena me nuk ben drit
 
          edhe nena ma asht merzit
          edhe motra ne der pom prit
          por ti jeten jetoje
          dashurin time me tjetrin vazhdoje.
         loni_rock@hotmail.de
 
Kur te kalosh kah shpija ime
Ktheje koken ka dera ime
Aty shkruan me tush  te zi
Vdiq vajza ne rini vdiq e shkreta 
Per nje djal te ri se nuk nuk e gezoi at dashuri
 
 
 
Shko se dikudh tjeter pot pret
Shko se nje zemer tjeter te therret
Shko se zoti keshtu e paska shkruar
Shko e me le te qaj
Shko se ti nuk ke faj
Shko e buzeqeshi dikujt tjeter
Une do te rri ketu te dixhem te tretem
Shko e till eshte kjo bot
Shko e mos derdh asnje lot
Shko e prap me duaj
Shko po lamtumir mos me thuaj se ende te dua
    
                    --E m a i L-- loni_rock@hotmail.de
 
           Zemra lengon
vajtimi shpejton
dashurinė e parė
do ta kujtoj edhe nė varrė.
Do te bėhem shkrumb e hi
do te tretem nga njė dashuri
zemra me thot tė dua
pse me ben kaq shumė tė vuaj

 

                             Letra DAshurie

Tash a me njeh?tash a e din se kush jam un?tash a e kupton se zemra ime te ka dashur shum?un bera gjdogje te mundur per ty tash mund tme kuptosh pse kam pasur aq shum lot ne sy!vetim ti je vetem ti ke qen gjithmon ne ket zemren time dhe kjo kurr nga vetja ste largon,edhe pse sjemi bashk un ma te leht e kam pasi qe ta kam deshmuar se si un askush ne bot ste don,dikur neve na ndajten nderhyn ne dashurin ton a thua tash jan penduar dhe me zdot na lendojn,gjithmon e pyes veten pse ?pse?pse nuk e pata at guxim me koh pse lejova qe dikush tjeter te na e nderprej dashurin ton...Un gjith mon tr desha ashtu si edhe ti a dot vij ndonjeher ajo dit te kem ty ne perqafim,lotet e mi nuk kan pushuar as nje her se derdhuri per ty edhe ket vet ti zemer e di,tash jemi shum larg te dyt te vetmuar smund ta gjejm as nje tjeter dashuri se per ne gjdo person tjeter shpejt na u bahet i huaj,kam provuar por nuk provoj me dot se ekam kuptuar se ta dashuroj dike tjeter esht shum e kot,prandaj kshtu po rri mes vetmis dhe dikuj tjeter e zgjodha vetmin sepse ma e mir per mua esht vetmija se sa zavensimi yt me dike tjeter te kam dasht-te dua-do te dua-gjat gjith jetes.

 

Mė e rėndė se toka Mė e lehtė se hija
E vjeter sa lindja Pafund sa gjithėsia
E ėmbėl sa fjala E hidhur sa pikėllimi
E ngrohėt sa falja E fortė sa qėndrimi
Rrėnon edhe atje Ku fare ska ndėrtuar
Ep fryte nė atė vend Ku rrėnjė ska lėshuar
E-ndrit errėsirėn Errėson ndriqimin
I pasuron ėndrrat Dhe ndalon ėndrrimin
Ujitet dhe jeton Edhe nė shkretėtirė
Pėrballon acarin Dhe nuk ka tė ngrirė
Rrallė kthehet aty Qe njėherė del
Ėshtė fuqi e fort Kur pushton s`pari herė
Pastron ēdo plagė Dhe njė ofshamė liron
Sa do t`jetė e dhimbshme Plagėn e shėron
Vajin e kthen nė kėngė Ngushllimin nė urim
Ndryshk unazat ne gisht Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet t`parėn herė Flaka e saj pėrjetohet
Vetėm prushi nėse mbetet Ėshtė e para dhe nuk harrohet
Syri nuk e shef Veshi nuk e dėgjon
Zemra ėshtė folea Qė nė tė banon

 

Mbi perfytyrimin e endres shoh syt e tusikur lutem per dicka por sikur nuk i kuptonah i dashur sa do te deshiroja ti te me percillnjene cdo ap te jetes sime por kjo s'eshte emundur se ti jeton larg meje.ne rruget e lagura nga shiu fshijne edhe hapat e tuae ne rrugen e fatit triunfon dashurijaate dit te bukur ta tregova rrugen per ne shtepin timee din si te flasesh per te kaluaren eshte sikur ta vrasesh vetenpor shpresat se do te bashkohemi se shpejti te dy.me duket se kam humbur nga largesija jote.me ka mbetur vetem fotografija jotedhe un e tretur nga vemija veten e shikoj dhe e shikoj.te marr me vete kudo qe te shkoj por kot ti je larg meje shum larg.me larg se cdo her tjetervetem ne enderr me afrohesh dhe me thua te duae kur hap syt nuk je pran meje.sa me ka marr malli te shoh te prek dhe te puth si atyre dit te ngrohtate veres ta shijoj ngrohtesin e shpirtit tend ne shpirtin tim mun si gushtit te sivjecemqe ika aq shpejt e mua me treti largesija duke te len tye ne vemi .tash mundohem te kerkoj perseri ne jeten time te pa fundTE KERKOJ TE KERKOJ...

KU PIK LOTI KA DASHNI SA TKAM DASHT VEQ ZOTI EDI X X X X

Ne te dy biseduam
dhe dikur na erdhi dita dhe u takuam
u takuam por ne momentin qe u takuam
un ne ty u dashurova dy pika lot
me ran ne tok te thash..... te dua pergjithmon
ti nuk mu pergjigje me le te vuaj
dhe te rri ne mendime
e pres pergjigjen tande
te me tregosh se se a mundesh te me dashurosh
per ty L......... un po vuaj
per ty L:..... . po lotoj
per ty L.... po mendoi
L.... te dashuroiiiii ... Sad